צילום רחם

מטרת צילום רחם היא להדגים תקינות הרחם ומעבר בחצוצרות. צילום רחם מבוצע לרוב במהלך טיפולי פוריות, כדי לוודא שניתן להמשיך בטיפול בו דרוש מעבר בחצוצרות לשם השגת ההריון, ובנשים עם הפלות חוזרות לבירור גורם בחלל הרחם או בצוואר הרחם להפלות. צילומם רחם הינו הכלי האמין ביותר לבירור מעבר בחצוצרות ואין כיום בדיקה שיכולה להחליפו ללא חדירה לחלל הבטן.  

כדי להדגים את הרחם והחצוצרות, מוזרק דרך צוואר הרחם, באמצעות צינורית מיוחדת, חומר ניגוד (על בסיס יוד) שממלא את הרחם, עובר בחצוצרות ומודגם בצילום רנטגן, כך שהרופא יכול לצפות תוך צילום הרחם ולראות אם יש חסימה בחצוצרות, גורם מפריע ברחם או הרחבה של הצוואר. 

צילום רחם לדוגמה
צילום רחם לדוגמה

צילום רחם מתבצע לאחר סיום המחזור החודשי, ללא דימום וללא קיום יחסים מהווסת עד לבדיקה. 

בצילום רחם, תוך בדיקה גינקולוגית, לאחר חיטוי מקומי, דר' גולדמן מקבע את צוואר הרחם בעזרת מכשיר ומחדיר צינורית (לעומק מס' מילימטרים) דרכה מזריק לרחם חומר הניגוד. 

צילום רחם מבוצע תחת שיקוף רנטגן ומאפשר לדר' גולדמן לראות את  פיזור החומר הרדיוגרפי המדגים את הרחם והחצוצרות. המהלך נראה על מסך הנמצא בחדר.
בזמן צילום רחם תתכן תחושת אי נוחות, הדומה לתחושת אי הנוחות או הכאב של מחזור,  אשר תחלוף לאחר זמן קצר. משך צילום רחם בין 5 ל עשר דקות. 
 

בגמר הצילומים תתבקשי להמתין לתשובה. צילום הרחם ניתן לך למשמרת.  

בכל מקרה של כאבים חריגים במהלך 48 שעות לאחר הבדיקה, עליית חום חריגה או דימום מוגבר – עלייך לפנות לרופא. 

לפני צילום רחם מומלץ ליטול נר או כדור למניעת כאב. בדרך כלל, תוך שיתוף פעולה והרפיה. צילום רחם אינו כואב.

דר' גיל גולדמן היה האחראי על צילום רחם בבית חולים בילינסון תקופה ארוכה, ומבצע צילום רחם באופן פרטי במרכז הרפואי הרצליה.

דר' גולדמן מבצע צילום רחם שנים רבות ומוכיח שוב ושוב מומחיות ואת ניסיונו הרב, בטכניקות חדשניות עד כדי שרוב הנשים מופתעות מהעדר כאב ומהירות וקלות הבדיקה.

חץ חזרה עמוד הטיפולים